Gå til indhold
Indhold begynder her
Program

Vil du med til LiteratureXchange? (30-50 år) - oplev Sayaka Murata, Rune Lykkeberg og Elin Cullhed

Vil du dele glæden ved litteratur med andre og samtidig møde nye mennesker, så læs med her.

LiteratureXchange er et slaraffenland for litteraturentusiaster, og hvis du har lyst til at dele dine tanker og refleksioner med andre på din alder, så er du hermed inviteret med i GENLYDs nye klub for passionerede læsere og bogglade aarhusianere som følges til foredrag under Litteraturfestivalen LiteratureXchange.

Der er 3 spændende foredrag på klubbens program, til 220 kr. Vi mødes en halv time før og går sammen afsted til foredraget og efterfølgende kan samtalen slippes løs over en kop kaffe eller et glas vin.

Klubben mødes første gang d. 12/6 kl. 16.30 på Godsbanen til venstre for indgangen til Åbne Scene, og det eneste, du skal medbringe, er dig selv, og lysten til at opleve noget nyt.

 

Du kan se klubbens program herunder:

De skæve eksistenser – mød Sayaka Murata

søndag 12/6, kl. 17.00-18.00, Åbne Scene, Godsbanen

Japanske Sayaka Murata er verdenskendt for romanerne Døgnkioskmennesket og Jordboerne, og hun mestrer at beskrive verden med den udenforståendes blik. Hun skildrer skæve eksistenser, der kæmper med at leve op til samfundets normer og forventninger, særligt når det kommer til karriere, ægte- og forældreskab. Mød Sayaka Murata i samtale med Anemone Platz, lektor ved Japanstudier, om normalitet, ensomhed og om at finde et sted at høre til. Arrangementet foregår på japansk med løbende oversættelse til dansk.

 

Verden set igennem Shakespeare – mød Rune Lykkeberg

tirsdag 14/6, kl. 17.00-18.00, Åben Scene, Godsbanen

Kan vi bruge litteraturen og klassikere til at forstå samtiden med globale begivenheder, verdensledere og konflikter? Hør Rune Lykkebergs reflektioner over dette med udgangspunkt i Shakespeare og sin bog Samtaler om Shakespeare.

 

Om moderskab, kvindeliv og kunst - mød Elin Cullhed

torsdag 16/6, kl. 17.00-18.00, Åbne Scene, Godsbanen

Svenske Elin Cullhed er aktuel på dansk med romanen Eufori, som hun modtog den prestigefyldte svenske Augustpris for i 2021. Eufori er en fiktiv roman om den amerikansk forfatter og lyriker Sylvia Plath. I sin fortælling om Plath låner Cullhed af sine egne erfaringer fra livet med små børn i kernefamiliens til tider skrækindjagende skød. Det er en rasende, tindrende og balstyrisk medrivende historie om moderskab, kvindeliv og kunstnerisk skaben. Oplev Elin Cullhed i samtale med forfatter Johanne Mygind, som har skrevet romanen Kærlighedens år om kvindeliv i tre generationer. Arrangementet foregår på dansk/svensk.

 
Føj til Mit program
Slet fra Mit program
Se Mit program
16. juni 2022
Kl 17.00 - 18.00


Samarbejdspartner
GENLYD
Pris:
220 kr.
Pris for unge under 30:
Billetter
  • Arrangører
    Sponsorer