Gå til indhold
Indhold begynder her
Program

Vil du med til LiteratureXchange? 50+ - oplev bl.a. Helga Flatland, Herbjørg Wassmo og Søren Ulrik Thomsen

Vil du dele glæden ved litteratur med andre og samtidig møde nye mennesker, så læs med her.

LiteratureXchange er et slaraffenland for litteraturentusiaster, og hvis du har lyst til at dele dine tanker og refleksioner med andre på din alder, så er du hermed inviteret med i GENLYDs nye klub for passionerede læsere og bogglade aarhusianere som følges til foredrag under Litteraturfestivalen.

Der er 3 spændende arrangementer på klubbens program. Vi mødes en halv time før og går sammen afsted til foredraget og efterfølgende kan samtalen slippes løs over en kop kaffe eller et glas vin.

Hvis du har lyst til at være med i denne super hyggelige klub, så koster det dig 260 kr. for de 3 planlagte arrangementer. Vi skal opleve i alt 8 forfatter og kommer omkring emner som de nære relationer, sindets styrke og sårbarhed og kvinder i litteraturen.

Klubben mødes første gang mandag d. 13/6 kl. 19.00 på Dokk1 ved bordet med GENLYD-skiltet foran indgangen til Store sal. Det eneste, du skal medbringe, er dig selv, og lysten til at opleve noget nyt.

 

Klubbens program:

De nære relationer er de svære relationer

mandag 13/6, kl. 19.30-21.00, Store Sal, Dokk1

Norske Helga Flatland og danske Lotte Kirkeby hyldes begge for deres evne til nuanceret at beskrive kompleksiteten og alt det usagte i de nære relationer mellem familiemedlemmer. Helga Flatland er aktuel med romanen Et liv forbi og Lotte Kirkeby med romanen Hvis man ikke vidste bedre. Med afsæt i romanerne giver de deres bud på, hvorfor de nære relationer ofte er de sværeste. Samtalen modereres af journalist og litteraturformidler Michelle Hoxer. Arrangementet foregår på norsk/dansk.

 

Sårbarhed og styrke – mød fire danske forfattere

torsdag 16.6, kl. 18.30-21.00 Store sal, Dokk1

Litteratursiden.dk inviterer til en aften i selskab med fire forfattere, som alle har skrevet om sindets sårbarhed og styrke. Mød Søren Ulrik Thomsen i samtale med Lise Vandborg om Store Kongensgade 23 og Anne Lise Marstrand-Jørgensen i samtale med Britta Riis Langdahl om Jeg læner mig mod verden. Derefter kan du opleve Peter Øvig i samtale med Barbara Rugholm om Jeg er hvad jeg husker og Liv Nimand Duvå i samtale med Nadja Agerbak om Mødrenes hus.

 

Stærke kvinder i litteraturen - mød Herbjørg Wassmo og Merete Pryds Helle

lørdag 18/6 kl. 15.00-16.30, Åbne scene, Godsbanen

Norske Herbjørg Wassmo og danske Merete Pryds Helles forfatterskaber er begge kendetegnet ved skildringen af stærke kvinder i både fortiden og nutiden, men hvorfor er det en karakter, de bliver ved med at vende tilbage til? Og hvad gør en stærk kvinde? Mød de to forfattere i en samtale om deres bøger. Samtalen foregår på dansk/norsk.

Føj til Mit program
Slet fra Mit program
Se Mit program
16. juni 2022
Kl 18.30 - 21.00


Samarbejdspartner
GENLYD
Pris:
260 kr.
Pris for unge under 30:
Billetter
  • Arrangører
    Sponsorer